مركز آموزش های غیرحضوری

گزارش جلسه توجیهی رئیس محترم مرکز آموزش‌های غیرحضوری (1399/07/10)

شناسه خبر : 96655

1399/07/16

تعداد بازدید : 272

گزارش جلسه توجیهی رئیس محترم مرکز آموزش‌های غیرحضوری (1399/07/10)
جلسه توجيهی طلاب، روز پنج شنبه مورخ 1399/07/10 با حضور رئیس محترم مركز آموزش‌های غيرحضوری، حجت الاسلام و المسلمين قندی به‌صورت برخط برگزار شد


جلسه توجيهی طلاب، روز پنج شنبه مورخ 1399/07/10 با حضور رئیس محترم مركز آموزش‌های غيرحضوری، حجت الاسلام و المسلمين قندی به‌صورت برخط برگزار شد.
جلسه با قرائت قرآن و دعاي فرج آغاز گرديد و رياست محترم صحبت های خود را به شرح زير ايراد نمودند :

با اهدای سلام خدمت حضرت ولی عصر ارواحنا له الفداء و با سلام و تحيت خدمت شما طلاب گرامی ، و با تشكر از حضور شما در اين جلسه توجيهی.

پيشاپيش اربعين سيدالشهداء و اصحاب ايشان را خدمت شما تسليت عرض می كنم و إن شاءالله  پروردگار متعال همه ما را جزء كسانی قرار بدهد كه با نور اربعين به عنوان مومنين اهل بيت صلوات الله عليهم اجمعين شناخته شويم و به اين وسيله خدای تعالی ما را هدايت كند و در روز قيامت نوری باشد مقابل ما براي راهنمايی و راه يابی.

هر ساله شايد از اين زمان ها شوق و اشتياق ها برای حركت در زيارت اربعين سيد الشهداء سلام الله عليه در ميان شيعيان شروع می شد و خصوصا ايران اسلامی ما شكل و رنگ و بوی خاص خودش را می گرفت و مردم كثيری برای زيارت اربعين توفيق مي يافتند و مشرف می شدند. امسال دستها كوتاه از اين زيارت و پا ها جا مانده،  بدليل اينكه اين شرايط حاكم شده و إن شاء الله خدای تعالی همين اشتياق قلبی زائرين حضرت را بپذيرد و آن را وسيله روشنايی و نور و راهنمايی آنها قرار دهد .إن شاء الله خدای تعالی ما را هم جزء زائرين اربعين آن حضرت ضبط و ثبت بفرمايد.

السلام عليك يا ابا عبدالله و علی الارواح التی حلت بفنائك عليك منی سلام الله ابدا مابقيت و بقی الليل و النهار و لا جعله الله آخر العهد منی لزيارتكم السلام علی الحسين و علی عليّ بن الحسين و علی اولاد الحسين و علی اصحاب الحسين.

واقعه كربلا و عاشورا هيچگاه خاموش شدنی نيست و نخواهد بود. پروردگار متعال اراده فرموده آنچه در آن روز اتفاق افتاده وسيله راهنمايی و نجات مردم باشد؛ كسانی كه دنبال حق هستند و حق گرا.

إن شاء الله خدای تعالی ما را موفق به استفاده از اين راهنمايی ها بكند.

امروز روز دهم مهر است و مطابق قراری كه بر اساس تقويم تحصيلی با طلاب محترم داريم بايستی 12 مهر آغاز نيمسال تحصيلی 1399-400 باشد؛ لكن متأسفانه مسئله ی انتخاب واحد با زحمتی از طرف سامانه روبرو شد. تلاش فراوانی از قبل انجام شد كه براي طلاب اشكال ايجاد نشود و سامانه كاركرد كامل و سالمی داشته باشد؛ اما متاسفانه این نتیجه محقق نشد.

همانطور كه بارها ذكر شده اصلاحات و تغييرات سامانه آموزش در حيطه ی اختيارات ما نيست و توسط همكاران محترم معاونت آموزش و مركز فناوری اطلاعات مركز مديريت به اين امور رسيدگی می شود و نهايتا ما به عنوان بهره بردار از اين زير ساخت فنی، وظايفی كه بر عهده مركز آموزش های غيرحضوری هست را انجام مي دهيم و طلاب گرامی هم از همين طريق بايد فعاليت هايشان را پيگيری نمايند.

بنابراين اگر اشکالی در سامانه ايجاد مي شود، هم مركز آموزش هاي غيرحضوری و هم طلاب محترم براي رفع آن مشكل و تنظيم كارهايشان دچار دغدغه هستند. وضعيت حاكم موجب شد تا زمان انتخاب واحد را تا 12 مهر تمديد كنيم و با اينكه بايد هشتم تمام می شد 9، 10، 11و12 را زمان تمديد شده ای براي انتخاب واحد قرار داديم كه إن شاءالله همه طلاب بتوانند واحدهايشان را انتخاب كنند.
بعد از انتخاب واحد درس ها بايد سامانه آموزش مجازی باز شود كه طلاب بتوانند از درس هايشان استفاده كنند؛ به اين معنا كه دوازدهم مهر را شروع نيمسال قرار داده بوديم كه پس از انتخاب واحد يعني نهم ، دهم و يازدهم فرصت بارگزاری دروس را داشته باشيم تا طلاب محترم بتوانند از دوازدهم درس هايشان را ببينند.

دو اتفاق رخ داد:

يكی اينكه ؛ انتخاب واحد با مشكل روبرو شد كه مجبور شديم تا دوازدهم تمديد كنيم .

مشكل بعدی اینکه بطور بي سابقه ای امكان ثبت نمرات طلاب در سامانه آموزش ممكن نشد. اگرچه طلاب محترم از طريق سامانه آموزش مجازی از نمراتشان مطلع شدند اما در صفحه آموزش، نمرات قبل رؤيت نيست.

اطلاعيه اي را در گروه خدمات آموزشي گذاشتيم و اين مسئله را به اطلاع طلاب محترم رسانديم؛ اگرچه بسیاری از طلبه ها به اين اطلاعیه توجه نكردند و در همان گروه موضوع را مطرح كردند و جويای مشكل شدند!  و احيانا دغدغه پيدا كردند كه نكند نمراتشان به مشكلی برخورده است. اصل مسئله اين است كه اشكالی در نمره ها نيست و إن شاءالله نمراتی را كه در امتحانات اخذ كرديد به سامانه آموزش منتقل خواهد شد اما به دليل نقصی كه بوجود آمده مسئله ثبت نمرات نيز به مشكل برخورد كرده و هنوز هم مشكل ادامه دارد. با جلسات و پيگيری هاي مكرری كه از طريق معاونت آموزش و مركز فناوری مركز مديريت داشته ایم در تلاش هستیم كه مشكل را رفع كنيم. اميدواريم كه خداوند متعال كمك كند كه بتوانيم اين مشكل را رفع كنيم.

هميشه تمام تلاش ما اين بوده كه سوم تا پنجم مهرماه سامانه را آماده كرده باشيم و نمرات منتقل شده باشد. اگرچه برنامه ريزي ما اين بود كه نمرات از فردای امتحانات به سامانه آموزش منتقل شود اما اين اتفاق نيفتاد . ما بیش از يك ماه است كه در سعي و تلاشيم تا بتوانيم مشكل را برطرف كنيم . اميدواريم كه اين روزها مراحل آخر آن باشد.
مشكل ديگری كه وجود دارد اين است كه اگر نمرات ثبت نشود ممكن است كه بعضي ها دسترسی به دروس هم پيدا نكنند. به علاوه بايد ثبت درس شود و بعد ما دروس را روي سامانه بارگذاری كنيم. بنابراين پس از ثبت نمرات می بايست به ثبت دروس در سامانه آموزش مجازی بپردازيم تا طلاب محترم بتوانند استفاده كنند. بدين ترتيب پيش بينی ما اين است كه نيمسال تحصيلي اول ما با يك هفته تاخير از اعلام تقويم تحصيلی انجام خواهد شد. يعنی به جای 12 مهر، 19 مهر خواهد بود. درس های برخط كه قرار بود اين هفته برگزار شود مجبور به لغو آنها شديم. همچنين زمان شروع انتخاب موضوع تحقيق را نيز از دست داديم.

يكی از مهمترين اتفاقاتی كه الآن با آن روبرو هستيم و اميدواريم كه بتوانيم هفته ی آينده آن را هم حل كنيم اين است كه طلاب جديد الورود سطح 2 و سطح 3 هنوز قابليت انتقال و معرفی شدن را پيدا نكرده اند و در اين جلسه ای كه محضر شما هستيم نيز نتوانستند شركت كنند. ما تصميم داشتيم كه يك جلسه اختصاصی را برای طلاب جديد الورود، اوايل مهرماه كه بحث پذيرش تمام می شود و كد طلبگی دريافت می شود، برگزار كنيم كه اين را هم موفق نشديم انجام بدهيم و اين كاستی ها را سعی كرديم با اطلاعيه های مختلف به طلاب محترم اطلاع رسانی كنيم و دغدغه های آنها را از اين جهت بتوانيم به حداقل برسانيم . مترصد اطلاعيه هايی كه صادر می شود باشيد و مدنظر شريفتان باشد تا بتوانيد از موقعی كه ترم شروع می شود كارهايتان را انجام بدهيد.

اميدواريم خداي متعال كمك كند به ما و دوستان و همكاران محترم در مركز فناوری و معاونت آموزش كه مشغول رتق و فتق امور هستند و با پيگيری هايی كه از طرف مجموعه ما بصورت مكرر انجام شده اين مشكل حل شود و طلاب محترم غيرحضوری بتوانند درس هايشان را در اين ترم شروع كنند؛ به حول و قوه الهی.
سعی ما اين است كه در ادامه، تقويم تحصيلی با تغييری روبرو نشود؛ مگر تغييری كه تحت تاثير اين تاخير اوليه، مجبور باشيم اعلام كنيم. بنابراين مادامی كه اطلاعيه ای صادر نشده، بر اساس تقويم تحصيلی كه خدمتتان هست كارها را تنظيم می كنيم.

تحقيقات درسی يك هفته عقب افتاده كه قرار است آن را با كمترين پيامدی براي طلاب محترم به نحو مقتضی جبران كنيم. ممكن است به ذهن بعضی ها برسد كه اين يك هفته تاخير فرصتی را از ما می گيرد و زياد شدن حجم درس را بر ما تحميل می كند . ما داريم بررسی مي كنيم كه به سبب اين تاخير، حجمی از درس كم شود يا خير و اگر اين قابليت وجود داشته باشد ممكن است حذفياتی را در خصوص كلاس های كارگاهی داشته باشيم كه اگر چنين باشد حتما به اطلاع طلاب محترم خواهد رسيد. إن شاءالله كه حجم زيادی از خواندن و نوشتن به طلاب محترم تحميل نشود.

پيامد عدم ثبت نمرات و اقدامات انجام شده

پيامدی كه عدم ثبت نمرات براي بعضی ها دارد این است که مثلا كسانی كه سطح 4 شركت كرده اند يا سطح 3 قبول شده اند، بايد مدرك يا گواهی اتمام تحصيلشان تا 06/31 صادر می شد و الآن برای ادامه تحصيل با مشكل مواجه هستند. ما برای حل اين مسئله جلوتر نامه ای را به معاونت محترم آموزش نوشتيم كه با توجه به نارسايی های سامانه اين مشكل بوجود آمده و نسبت به افرادی كه از غيرحضوري با اين مشكل مواجه هستند استثنايي قائل شوند و نسبت به صدور مدرك آنها توجهي شود كه مانع از ادامه تحصيل آنها نشود . اين نامه نگاري ها و پيگيري ها صورت گرفته است.
بعضی ها هم هستند كه در آزمون های استخدامی آموزش و پرورش يا قوه قضاييه و ... شركت كرده اند و پذيرش آنها منوط به فارغ التحصيلي در 06/31 مي باشد. جبران اين مورد به سادگی جبران موردی كه مربوط به معاونت آموزش است نمي باشد.

ما سعي كرديم پيگيری و جلسات مكرری برای رفع مشكل داشته باشيم اما در عمل اتفاقی كه بايد بيفتد خارج از حيطه اختيارات ما هست . البته معاونت آموزش و مركز فناوری هم دغدغه های خودشان را دارند لكن شرايط و اقتضائات گاهی متناسب با خواسته های همه عمل نمی كند و چنين وضعيتی پيش آمده است .
به هرصورت امیدواریم بتوانیم به نحو مقتضی، تا آنجايي كه از دستمان برآيد، پیامدهای مسئله فارغ التحصيلي در 06/31 را به حداقل برسانيم.
بنابراين شما كه مخاطب اين گفتگو هستيد و در اين جلسه شركت كرديد متوجه شديد كه وضعيت در چه حالی است؛ و همچنين متوجه شديد طلاب جديد الورود براي انتخاب واحد و حتي برای شرکت در اين جلسه با مشکل مواجه هستند. إن شاءالله خداوند اين گره را بخوبی باز كند.

تقاضای ارائه دروس بيشتر

نكته ديگری كه لازم است خدمت شما عرض كنم ؛ هميشه طلاب تقاضای درس هايی را دارند كه تعداد واحد هايشان را بالا ببرند و يا اينكه تقاضای درس هايی را مي كنند كه در فهرست دروس ارائه نشده است. بايد بپذيريم كه برای هر كاري يك سری اقتضائات، امكانات و محدوديت هايی وجود دارد .

يكی از اين محدوديت ها اين است كه نمی توانيم دروسی را كه مثلا يك يا دو نفر درخواست دارند، ارائه كنيم . سال قبل عرض كردم كسانی كه درسی را می خواهند كه در سامانه ارائه نشده ، به شرطی كه تعداد متقاضيان آن درس به حد نصاب برسد سعی مي كنيم آن درس را ارائه كنيم  ولي اگر به حد نصاب نرسد به دليل معونه های جانبی زيادی كه دارد، ارائه آن، كار به صرفه ای نيست و بخشي از نيرو را به خودش اختصاص می دهد در حالی كه ممكن است از بخش ديگر بمانيم و آن كار با ضعف روبرو شود. بنابراين حد نصابی از طلاب لازم هست تا بتوانيم درسی را ارائه بدهيم؛ مثل ورودی حوزه كه برای تشكيل كلاس لازم است حداقلی را داشته باشد تا دوره تحصيلی با آن تعداد شروع شود.

مشكل ديگری كه وجود دارد اينكه ؛ علی رغم تذكری كه در اطلاعيه ها داده شده بود، تقريبا سيصد نفر از طلبه ها براي يك درس هم درخواست نمره مجدد داده اند و هم آن را انتخاب واحد كرده اند. اين خودش باعث شده كه برای حل معضل اينها بخشی از فعاليت ها را متوقف كنيم . حالا اگر بخواهيم كار ديگری [مثل ارائه درس جديد] هم به آن اضافه كنيم مشكلات ديگری بوجود مي آيد.

در ادامه جلسه، رياست محترم به سوالات طلاب حاضر در جلسه بصورت برخط پاسخ دادند.

* جهت مشاهده جلسه ضبط شده، به صفحه خانگی سامانه آموزش مجازی، دروس من >> امور عمومی >> جلسات توجيهی مركز آموزش‌های غيرحضوری مراجعه فرماييد.