مركز آموزش های غير حضوری

گزارش جلسه توجیهی ریاست محترم مرکز آموزشهای غیرحضوری (99/02/02)

شناسه خبر : 90783

1399/02/04

تعداد بازدید : 310

گزارش جلسه توجیهی ریاست محترم مرکز آموزشهای غیرحضوری (99/02/02)

 گزارش جلسه توجیهی ریاست محترم مرکز آموزشهای غیرحضوری (99/02/02):
 
جلسه توجيهی طلاب، روز سه شنبه مورخ 99/02/02 با حضور رياست محترم مركز آموزش‌های  غيرحضوری، حجت الاسلام و المسلمين قندی به‌صورت برخط برگزار شد.

جلسه با قرائت قرآن و دعاي فرج آغاز گرديد و رياست محترم با بیان این مقدمه، مباحث خود را آغاز نمود:

با سلام و تحيت، و تبریک پیشاپیش به مناسبت فرارسیدن ماه مبارک رمضان و طلب غفران و رحمت در ماه شعبان؛ خصوصاً برای كسانی كه در فضای ايجاد شده به خاطر بيماری منتسب به كرونا، فعاليت مجدّانه‌ای را در راستای وظایف طلبگی انجام دادند؛ از جمله تبليغ و رساندن پيام حق به گوش مخاطبان، مواظبت و مراقبت از مبتلايان، تجهيز اموات، و خدمت رسانی به جامعه. اميدواريم خداوند متعال اين افراد را مورد لطف و رحمت خاصه قرار دهد.

 دعا می كنيم براي سلامتی و طول عمر و عزت و اقتدار مقام معظم رهبری در سكان‌داری اين كشور به سوی ساحل امن و صلاح و فلاح، تا زمانی كه اين پرچم به دست ولی عصر (ارواحنا له الفداء) داده شود؛ و آرزوی سلامتی و توفيق و قبولی طاعات و عبادات داریم برای همه پزشكان و پرستاران و جهادگران خط مقدم جبهه كرونا.

هم‌چنين ياد و خاطره كسانی را كه در طول اين زمان از دست داديم گرامی می‌داریم؛ به‌ ویژه معاون محترم آموزش سركار خانم داوودی (رضوان الله تعالي عليها). إن شاء الله خداوند روح ايشان را با حضرت صديقه طاهره (سلام الله عليها) محشور بدارد و در نعمات الهي متنعم باشند.

سپاس از خداوند متعال بابت لطفی كه به اين كشور در مديريت بيماری كرونا داشت؛ كشوری كه در حصار اقتصادی قرار دارد و دشمنان به دنبال زمين زدن آن هستند. سپاس كه خداوند متعال توطئه‌های آنها را نقش بر آب كرد و آبرويی از اين جهت برای جمهوری اسلامی فراهم نمود.

تلاش‌های پزشكان محترم و مراقبت‌هاي مردم عزيز و دعاها و استغاثه‌هايی كه به خداوند متعال شد و درخواست‌هايی كه همه براي رفع اين گرفتاری داشتند، این زمینه را فراهم نمود تا پرودگار متعال آنها را به اين شكل اجابت فرمود كه آنچه را که دشمنان در جهت آينده اين بيماری و اثر آن در اين كشور پيش‌بينی می كردند همه را متوقف كرد.

اميدواريم خداوند باز هم پشتيبان مردم اين كشور باشد و شر اشرار و بدخواهان و هر آسيبی را به خودشان برگرداند؛ مقام معظم رهبری را حفظ فرمايد و همه ما را در قوت ايمان ياری فرمايد.

نخستین مسئله‌ای كه بعد از اين مقدمه لازم است بيان شود «برگزاری امتحانات شفاهی» است.

در طول اين زمان مشغول مطالعه وضعيت جاری جامعه در مقابل اين بيماری و تصميمات مقامات كشوری در اين خصوص بوده و هستيم. با نزديك شدن زمان امتحان شفاهي، رعايت حداکثری فاصله‌گذاری اجتماعی و پرهيز از رفت و آمدهای غيرضروری و انجام دادن فعاليت‌ها به‌صورت غيرحضوری، در دستور كار تصميم گيران جامعه هست و مقام معظم رهبری تاكيد دارند كه مطابق با تصميم گيری های ستاد مبارزه با كرونا اقدام شود.

در چنين شرايطی اگر قرار باشد امتحانات شفاهی مثل قبل به دو صورت آنلاين (غیرحضوری) و حضوری برگزار شود، بايد مقدمه‌سازی ها و اقدامات قبلی را انجام دهيم؛ مانند تست فنی يا هماهنگی با مدارس.

اما سؤال اين‌جاست: درصورتی كه در اين شرايط نتوانيم امتحانات را در مدارس حضوری انجام دهيم چه باید کرد؟

اين موضوع در جلسات متعدد بررسی شد و دو راه حل پيش روی ما بود:

1- امتحانات را مانند سابق به‌صورت برخط برگزار كنيم.

2- امتحانات شفاهی حضوری را به‌صورت امتحانات ميان‌ترم برگزار كنيم.

همه موارد مربوط به امكانات و توانايی های لازم در اين زمينه، از جمله توانايی های سامانه و  اينكه بازخورد چنين مواردی در طلاب چگونه خواهد بود را سنجيديم.

در آخر به نتيجه و راه مطمئنی كه رسيديم اين بود كه با توجه به شرایط فعلی، همه امتحانات شفاهی به‌صورت آنلاين، و همانند امتحانات ميانی برگزار كنيم.

إن شاء الله زمان برگزاری امتحان شفاهی بر اساس تصميم جديد، اعلام خواهد شد.

امتحانات پايان نيم‌سال نیز در حال بررسی است. چنان‌چه شرايط به همين صورت پايدار باشد و امكان بازگشايی مدارس حضوری جهت برگزاري آزمون‌های پايان نيم‌سال فراهم نباشد، تصميم گيری در اين زمينه نيز انجام و اطلاع رساني خواهد شد.

بنابراين، فضای فعلی كرونايی فقط روی همين دو موضوع امتحان شفاهی و پايانی تاثيرگذار خواهد بود كه توضيحات لازم ارائه شد. بقيه موارد به روال گذشته خود ادامه خواهد یافت.

 مسئله ديگر، دو درس روش تدريس قرآن و روش سخنرانی است كه امتحان نهايی آن‌دو به‌صورت شفاهي برگزار می شد. در مورد این‌دو درس نيز با توجه به شرايط كرونايی تصميم گيری و اطلاع رسانی خواهد شد.

در پايان جلسه، به سؤالات طلاب محترم پاسخ داده شد.
 
* جهت مشاهده جلسه ضبط شده، به صفحه خانگی سامانه آموزش مجازی، دروس من >> امور عمومي >> جلسات توجيهی مركز آموزش‌های غيرحضوری مراجعه فرماييد.