مركز آموزش هاي غير حضوري:

پیام تسلیت رئیس محترم مرکز به مناسبت رحلت حجت الاسلام و المسلمین ترابی (ره)

شناسه خبر : 89952

1398/12/25

تعداد بازدید : 219

پیام تسلیت رئیس محترم مرکز به مناسبت رحلت حجت الاسلام و  المسلمین ترابی (ره)

بسم الله الرحمن الرحیم

إنا لله و إنا إلیه راجعون

جناب حجت الاسلام و المسلمین آقای علی‌اکبر ترابی شهرضایی از مدرسین دروس عالی خارج فقه و اصول، شب جمعه دعوت حق را لبیک گفت و به لقاء الله پیوست. این استاد گران‌قدر از مدرّسان برجسته و پرتلاش در تدریس سطوح مختلف علوم حوزوی بود و کتاب‌های پرارجی در زمینه‌های فقهی، اصولی، رجالی و غیره تألیف نمود. هم‌چنین ایشان یکی از اساتید برجسته در مرکز آموزش‌های غیرحضوری حوزه‌های علمیه خواهران بود که تدریس متون درسی حوزوی، از قبیل دروس فی القواعد الفقهیه، دروس تمهيدیة فی الفقه الإستدلالی، شرح لمعه و کلیات علم رجال را از خود به یادگار گذاشت.

فقدان ایشان را به حضرت ولی عصر (ارواحنا له الفداء)، حوزه‌‌‌های علمیه، شاگردان و خانواده ایشان تسلیت عرض نموده و از درگاه الهی، علوّ درجات و رحمت و مغفرت عظمی برای ایشان مسألت می‌نماییم. 

محمد تقی قندی

24 اسفند 1398

 

شرح كوتاهي از زندگی استاد ترابی(رحمه الله):

حجت الاسلام و المسلمین علی اکبر ترابی شهرضایی سال 1338 در شهرضا دیده به جهان گشود، تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در شهرضا با اخذ دیپلم ریاضی به پایان رسانید و سال 1356 به حوزه علمیه قم وارد شد و دوران مقدمات را سپری کرد و خدمت اساتید بزرگواری چون آیت‌الله ستوده، استاد موسوی تهرانی و استاد مصطفی اعتمادی دروس سطح را به پایان رساند و در دروس خارج قضا و رجال آیت‌الله جعفر سبحانی و فقه و اصول آیت‌الله وحید خراسانی شرکت نمود. وی در طول عمر پربار خود دروس مختلف حوزوی را تا سطح خارج فقه و اصول تدریس نمود و شاگردان بسیاری پرورش داد.

برخی از فعالیت‌های اجرایی، اجتماعی و علمی این استاد گران‌قدر عبارت است از: معاون تدارکات دفتر نمایندگی امام خمینی (رحمة الله علیه) در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در دوران دفاع مقدس، روحانی کاروان‌های حج و عمره و عتبات، تدریس در حوزه و دانشگاه، ممتحن امتحانات شفاهی حوزه علمیه قم، مدیر گروه رجال مدرسه عالی فقه و اصول مدرسه حجتیه، عضو هیأت علمی جامعة المصطفی، ریاست مدرسه عالی فقه تخصصی، عضو کمیته فقه و معاملات مدارج علمی حوزه علمیه قم، استاد راهنما، مشاور و داور پایان‌نامه‌های سطح 3 و 4 حوزه علمیه قم و ممتحن امتحانات فقه و اصول جذب قضات روحانیون.

هم‌چنین این استاد برجسته، دروس فی القواعد الفقهیه، دروس تمهيدیة فی الفقه الإستدلالی، شرح لمعه و کلیات علم رجال را در مرکز آموزش های غیرحضوری تدریس نموده است.

کتاب‌های الموسوعة الرجالیة المیسره، پژوهشی در علم رجال، کلیات علم رجال، در سرزمین وحی، قطره‌ای از زمزم معرفت، قطره‌ای از زلال معرفت، کلید بهشت، و کتاب حدود از جمله آثار قلمی ایشان است که تاکنون منتشر گردیده است.

ایشان سرانجام در سحرگاه ۲۳ اسفندماه سال ۱۳۹۸ پس از گذران یک دوره بیماری به لقاء الهی پیوست و دوست‌داران و شاگردان خود را داغدار کرد.