مركز آموزش هاي غير حضوري:

خبر نشست هاي علمي برگزار شده در هفته پژوهش

شناسه خبر : 54622

1396/10/20

تعداد بازدید : 633

خبر نشست هاي علمي برگزار شده در هفته پژوهش
به حول و قوه الهي و عنايات حضرت ولي عصر (عج)، معاونت پژوهش مركز آموزش هاي غير حضوري، اولين دوره نشستهاي علمي تخصصي برخط(آنلاين) را برگزار نمود كه استقبال طلاب گرامي را در پي داشت.

روز سه شنبه 5 دي ماه 1396 نشست علمي تخصصي با حضور حجت الاسلام والمسلمين دكتر عباسعلي واشيان {فارغ التحصیل از دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی تهران-دکترای (phd)  قرآن و علوم (بهداشت و سلامت ) جامعة المصطفی العالمیه- دکترای تخصصی سطح 4 حوزه علمیه قم} در دو موضوع « فقه سلامت » و « قرآن و سلامت » برگزار شد. نخستين نشست ازساعت 9 صبح با موضوع «فقه و سلامت» آغاز شد. دكتر واشيان به موضوع شناسي مباحث فقه سلامت در عرصه  هاي مختلف اعم از: بهداشت، درمان و خدمات و سير   مراحل درمان، حوزه هاي تخصصي و فوق تخصصي، اقدامات جراحي، بخش توانبخشي، در مباحث ابتدا و پايان حيات و... به تفصيل پرداختند . ايشان در ادامه توانمندي هاي لازم جهت ورود به عرصه فقه پزشكي را معرفي كردند. توانمنديهايي نظير: موضوع شناسي، شناخت صحيح پيش نيازها، آشنايي با فتاواي پزشكي مراجع (قدما، معاصرين)، ترمينولوژي يا شناخت اصطلاحات پزشكي، آشنايي با آيات مربوط به حوزه سلامت و... از ديگر مباحث اين نشست بود.

 

 

 

پس از آن درساعت 10 صبح، دومين نشست علمي تخصصي، با موضوع « قرآن و سلامت » آغاز شد و دكتر واشيان به ارائه مفهوم سلامت از نگاه قرآن و ... ، مباني سلامت در قرآن (از نگاه انسان شناسي، هستي شناسي، اخلاقيات و در نگاه تمدني )، قواعد سلامت در قرآن، جامعيت نگاه قرآن به بشر از آدم تا خاتم، معيار و شاخص هاي سلامت، چالشها و آسيب ها از نگاه قرآن و راهكارهاي حل چالشها را درقرآن پرداختند. ايشان در ادامه، فرآيند پژوهش (روش شناسي مطالعات ميان رشته اي ، منبع شناسي، شيوه برداشت صحيح از منابع) را معرفي كردند.

 

 

 

 روز پنج شنبه 7 دي ماه 1396 ساعت 10:20 صبح ، سومين نشست علمي تخصصي به صورت برخط(آنلاين)، با حضور حجت الاسلام والمسلمين محسن اديب بهروز {  دكتراي رشته تاريخ و تمدن اسلامي –خارج حوزوي(بيش از 15 سال خارج اصول و فقه) -كارشناسي ارشد الهيات و معارف اسلامي، مدرسه عالي تربيتي و قضايي طلاب قم}    برگزار شد. موضوع اين نشست ؛ نقش پژوهش در دستيابي به علم اصلي بود. استاد تعريفي از پژوهش و علم ارائه دادند و به توضيحاتي راجع به علم اصيل و اعتباري و بيان ضرورت برخورداري از علم و چگونگي دستيابي به علم اصيل پرداختند .

 

جهت مشاهده جلسات ضبط شده  نشست هاي علمي تخصصي  به صورت آنلاين به صفحه خانگي مراجعه فرماييد.

عضویت در خبرنامه