مرکز آموزش های غیر حضوری

گزارش جلسه توجیهی رئیس محترم مرکز آموزش‌های غیرحضوری (1399/12/02)

شناسه خبر : 104535

1399/12/11

تعداد بازدید : 224

گزارش جلسه توجیهی رئیس محترم مرکز آموزش‌های غیرحضوری (1399/12/02)
جلسه توجيهي در تاريخ 2 اسفند 1399 با حضور حجت الاسلام و المسلمین قندی، رئیس مركزآموزش‌هاي غيرحضوري، و طلاب محترم برگزار گرديد.

در جلسه برگزار شده مباحثي مطرح گرديد كه مشروح آن به شرح ذيل مي‌باشد:

ابتداي جلسه با قرائت آياتي از قرآن مجيد و دعاي فرج آغاز گرديد و سپس مباحث تحصیلی مرتبط با طلاب مركز آموزش‌هاي غيرحضوري مطرح گردید؛ اهم مباحث مطرح‌شده بدین شرح می‌باشد:
در حال حاضر مراحل انتخاب واحد پشت سر گذاشته شده است و وارد نیم‌سال دوم سال تحصيلي 1399 ـ 1400 شده‌ايم. دوم اسفندماه، اولین روز نيمسال تحصيلي دوم است.
مركز مديريت حوزه‌هاي علميه خواهران تلاش نموده است براي طلابي كه امكان تحصيل در رشته «تفسير و علوم قرآنی»، «تاريخ اسلام» و «فقه و اصول» را ندارند شرايطي فراهم آورد تا تحصيلاتشان را به خوبي انجام دهند و بدليل دورافتادگي از محل تحصيلشان از تحصيل جا نمانند.
شوراي عالي حوزه‌هاي علميه و شوراي سياست‌گذاري، مجوز ارائه سه رشته را صادر نموده كه در حال اجراست و شرايط خاصي دارد كه طلاب محترم از شرايط تعيين شده باخبر هستند. طلاب حضوري هم در صورتي‌كه نتوانند در طول يك ترم در مدرسه حاضر شوند مي‌توانند در غيرحضوري ميهمان شوند و تحصيلشان متوقف نشود.
طلاب بزرگوار! براي تحصيل وقت بگذارید؛ جمع‌آوري كتاب، هيجان تحصيل، و دعا و ثنا براي آموختن، خصوصا علوم ديني كفايت نمي‌كند و بايد وقت صرف كرد، درس و استاد ديد و تحقيق و پژوهش داشت، اينها لازمه يادگيري و لازمه ماندگاري علم است. وقتي طلبه درس ياد نگيرد نمي‌تواند نمره بگيرد و از تحصيل خود جا مي‌ماند. جمع بین تحصيل و انجام وظيفه بسيار مهمی است.
در حال حاضر كليه طلاب توانسته‌اند دروس خود را ببينند. درس‌هايي به صورت برخط ارائه مي‌شود و جدول دروس هم ارائه شده است.
لازم به ذكر است طلبه‌اي كه وارد آموزش مجازي شده است بايد رايانه متناسب، اينترنت مناسب و دائمي و مهارت استفاده از اين امكانات را داشته باشد. در غير اين‌صورت در كار خلل ايجاد مي‌شود و نبايد طلبه توقعي از مركز آموزش‌هاي غيرحضوري داشته باشد.
هر طلبه‌اي موظف است دروس، اطلاعيه‌ها و موارد مربوط به پروسه تحصيلي خودش را مرتباً بررسي كند. در سايت اطلاع‌رساني مركز آموزش‌هاي غيرحضوري به آدرس vu.whc.ir عناويني مانند امور آموزشي، پژوهشي و ... هست و اطلاعيه‌ها و اطلاعات مختلفي وجود دارد و طلاب محترم مي‌توانند برنامه درسي، دروس ارائه شده، جدول ارزشيابي و ... را مشاهده نمايند.
تقويم آموزشي تمام موارد مربوط به پروسه تحصيلي را نشان مي‌دهد.
جدول پژوهشي هم دروس تكليف دار، تحقيق دار و ... را نمايش مي‌دهد و مشخص است كه هر تكليف يا تحقيق چند نمره دارد.
موضوعات تحقيقي معرفي شده است تا بتوانيد انتخاب و به موقع ارسال و نمره مربوطه را كسب نمایيد.
طلاب محترم دقت داشته باشند تا تمام كارها را با نظم و ترتيب انجام دهند.
تلاش مركز آموزش‌هاي غيرحضوري بر اين است تا تقويم آموزشي و تقويم پژوهشي طبق زمان اجرا گردد؛ مگر اينكه مشكلي پيش بيايد كه از توان و قدرت مركز آموزش‌هاي غيرحضوري خارج باشد، در صورت بروز چنين مشكلاتي سعي بر اين است كه جبران شود و اطلاع رساني لازم صورت پذيرد.
تاكيد مي‌گردد طلاب محترم مرتباً به سامانه آموزش مجازي سر بزنند تا از برنامه‌ها آگاه گردند.
برنامه كلاس‌هاي برخط (آنلاین) نیز ارائه شده است. از كليه طلاب محترم درخواست مي‌گردد تا آئين‌نامه مربوط به كلاس‌هاي برخط را مطالعه و به موقع سر كلاس حضور داشته باشند.
كلاس‌هاي برون خط (آفلاین) به صورت اسكورم روي سامانه قرار گرفته است كه مي‌بايست جلسه به جلسه مشاهده و آزمون‌ها پاسخ داده شود تا جلسه بعدي قابل دسترسی باشد. 70 درصد از اسكورم‌هاي يك درس بايد مشاهده گردد تا مجوز درس براي طلبه صادر شود. درحقيقت اسكورم‌ها به منزله حضور طلبه در كلاس حضوري‌ها است. هر واحد درسي شامل 16 اسكورم است و بايد 70 درصد اسكورم‌هاي يك درس ديده شود تا طلبه مشمول دريافت مجوز براي امتحان پايان ترم شود. مهلت پاسخگويي به اسكورم‌ها در تقويم تحصيلي ارائه شده است.
براي دريافت نمره فعاليت بايد 80 تا 100 درصد از اسكورم‌ها پاسخ داده شود.
توجه داشته باشيد اسكورم ها را در زمان تعيين شده بايد مشاهده فرمائيد كه اين زمان تقريبا تا يك هفته قبل از شروع اولين امتحان پايان نيم‌سال مي‌باشد.
شركت در امتحانات شفاهي و ميان ترم منوط به گذراندن اسكورم‌ها نیست و اسكورم‌ها مخصوص دروس برون خط و اسكورم دار مي‌باشد.
انتخاب محل آزمون براي كليه طلاب غيرحضوري ضروري است تا سامانه بتواند طلبه را شناسايي كند. بنابراين در دوران كرونايي كه مدارس حضوري تعطيل است و كادر مدرسه در مدرسه حضور ندارد، كليه طلاب غيرحضوري مي‌بايست محل آزمون خود را «مركز آموزش‌هاي غيرحضوري» انتخاب نمايند. كليه امتحانات به صورت غير حضوري و برخط بوده و طلاب محترم در هر مكاني، اعم از منزل، مهماني، مسافرت و ... در موعد مقرر امتحان، مي‌توانند در آزمون برخط حاضر شده و امتحان دهند.
تاكيد مي‌گردد در این نیم‌سال، قطعاً كليه امتحانات پايان نيم‌سال، شفاهي و ميان نيم‌سال به صورت غيرحضوري، كتبي و تستي برگزار مي‌گردد و طلاب غیرحضوری براي امتحان به مدرسه حضوري مراجعه نمي‌كنند.
توصيه می‌شود كليه سوالات و مشكلاتي كه در حين تحصيل پيش مي‌آيد را در گروه‌هاي تشكيل شده در کوثرنت ـ كه مختص مركز آموزش‌هاي غيرحضوري بوده و با لوگوي مركز آموزش‌هاي غيرحضوري مشخص است ـ به صورت پيام ارسال نموده و پاسخ را از طريق گروه‌هاي خدمات آموزشي، پژوهشي، فرهنگي، فني، امتحانات و... دريافت نمایيد.
درصورتي‌كه بخواهيد از طريق تماس با مركز آموزش‌هاي غيرحضوري به نتيجه برسيد، اين پروسه كمي زمان‌بر است؛ زيرا حدود 4000 طلبه در این مرکز مشغول به تحصيل مي‌باشند كه اگر همگي بخواهند تماس بگيرند، قطعا اين كار امكان پذير نخواهد بود!
شماره تماس و ساعات پاسخگويي كليه واحدها در سامانه vu.whc.ir ، منوی شماره تماس همكاران قابل مشاهده است.
جدول امتحانات پايان نيم‌سال به زودي بارگذاري مي‌گردد و طلاب محترم در صورت نياز مي‌توانند با مشاهده زمان و تاريخ امتحانات، در زمان حذف و اضافه دروس خود را ـ به دليل دو امتحان همزمان يا ...  ـ حذف و اضافه بنمايند.
تاكيد مي‌گردد اگر كسي بگويد من در امتحانات شرکت داشته‌ام، تكاليف و تحقيقات خود را به موقع ارسال كرده‌ام، اما متاسفانه چون به زمان اسكورم‌ها دقت نكرده‌ام درخواست مساعدت دارم، اين طلبه مجوز ندارد؛ چراکه به زمان اسكورم‌ها دقت نكرده است. بنابراين مجوز ندارد و حذف درس، به علت غيبت كلاسي براي طلبه غيرحضوريِ بدون مجوز لحاظ مي‌گردد.
برخي از طلاب غيرحضوري در نيم‌سال گذشته هنوز با مشكل مواجه هستند؛ بعضي‌ها در ثبت غيبت موجه مشكل دارند و اين به دليل شرايط كرونايي و تنظيماتي است كه ما بر روي اسكورم‌ها انجام داديم و مجوز را منوط به گذراندن 50 درصد از اسكورم‌ها قرار داديم. اين مشكلات ان شاءلله تا زمان حذف و اضافه حل خواهد شد.
از كليه طلاب محترم درخواست مي‌گردد اگر با مشكلي مواجه هستند در گروه‌هاي كوثرنت ارسال نمايند و منتظر پاسخ باشند اما دغدغه نداشته باشند.

در ادامه، رئیس محترم مرکز به سؤالات طلاب حاضر در جلسه به‌صورت برخط پاسخ دادند.

* جهت مشاهده جلسه ضبط شده، به صفحه خانگی سامانه آموزش مجازی، دروس من >> امور عمومی >>  جلسات توجيهی مركز آموزش‌های غيرحضوری مراجعه فرماييد.