انتشار کتاب «آیات مرتبط با امام علی عليه السلام» در کربلا

شناسه نوشته : 18041

1395/02/05

تعداد بازدید : 244

انتشار کتاب «آیات مرتبط با امام علی عليه السلام» در کربلا
مؤسسه نهج‌البلاغه وابسته آستان مقدس امام حسین(ع)، کتابی با موضوع آیات قرآنی مرتبط با شخصیت، شأن و عظمت امام علی(ع) منتشر کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی «آستان مقدس حسینی»، این کتاب که پژوهشی آکادمیک است، به مناسبت میلاد با سعادت امام علی(ع) و با عنوان «الآيات المتعلقة بالامام علي(ع)؛ دراسة في ضوء المعنى النحوي الدلالي»(آیات مرتبط با امام علی(ع)؛ پژوهشی در پرتو معنای دستوری ـ مفهومی) منتشر شده است.
«نبیل الحسینی»، رئیس مؤسسه نهج‌البلاغه وابسته به آستان مقدس حسینی، در این‌ باره گفت: این پژوهش توسط یک کمیته علمی مورد بررسی و بازنگری قرار گرفته و توسط اداره این مؤسسه به چاپ رسیده است. 
وی افزود: «رضی فاهم عیدان»، پژوهشگر قرآنی عراق در پژوهش خود بر دقت و ظرافت عبارت‌های قرآنی و قدرت آن‌ها در کشف واقعیت به‌دور از استنباط‌های روایی تمرکز کرده است.
نویسنده این کتاب بر این باور است که برخی استنباط‌های روایی از قرآن، روح و مفهوم حقیقی این کتاب الهی را سلب کرده و عاملی در عدم تبیین درست معانی آیات به شمار می‌رود.
همچنین، نویسنده بر این باور است که بسیاری از روایت‌ها به دلیل فاصله زمانی با عصر نزول آیات و یا تأثیرپذیری آن‌ها از انگیزه‌های سیاسی و دنیوی که با هدف کسب موقعیت‌های سیاسی و اجتماعی صورت گرفته، دارای ابهام هستند، بنابراین در پژوهش خود برای تبیین آیات مرتبط با شأن و منزلت امام علی(ع)، بیشتر بر خود متن قرآن تمرکز کرده است.
آیات متعددی از قرآن کریم بر شأن، عظمت، خلافت و امامت آن بزرگوار دلالت دارد که به برخی از آنها اشاره می‌کنیم؛ 
۱- «یا ایها الرسول بلغ ما انزل الیک من ربک وان لم تفعل فما بلغت رسالته والله یعصمک من الناس ان الله لا یهدی القوم الکافرین: ای پیامبر! آنچه از طرف پروردگارت برتو نازل شده است، کاملاً به مردم برسان و اگر نکنی رسالت او را انجام نداده‌ای، و خداوند تو را از خطرات [احتمالی] مردم نگاه می‌دارد، و خداوند جمعیت کافران را هدایت نمی‌کند» (مائده/۶۷).
۲- «الیوم اکملت لکم دینکم واتممت علیکم نعمتی ورضیت لکم الاسلام دیناً: امروز دین شما را کامل کردم و نعمت خود را بر شما تمام نمودم و اسلام را به عنوان آئین جاودان شما پذیرفتم» (مائده/۳).
۳- «انما ولیکم الله ورسوله والذین آمنوا الذین یقیمون الصلاة ویؤتون الزکاة و هم راکعون: سرپرست و رهبر شما تنها خدا است و پیامبر او و آن‌ها که ایمان آورده‌اند همان‌ها که نماز را برپا می‌دارند و در حال رکوع زکات می‌پردازند» (مائده/۵۵).

عضویت در خبرنامه