نگاره‌هایی درباره زندگانی آیت‌الله ملکی‌تبریزی منتشر شد

شناسه نوشته : 16803

1394/09/02

تعداد بازدید : 275

نگاره‌هایی درباره زندگانی آیت‌الله ملکی‌تبریزی منتشر شد
نگاره‌هایی درباره زندگانی آیت‌الله ملکی‌تبریزی با عنوان «چراغ مناجات» روانه بازار نشر شد.

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا)، «چراغ مناجات» نگاره‌هایی درباره زندگانی آیت‌الله ملکی تبریزی است، که به قلم مهری‌السادات معرک‌نژاد نوشته شده و مرکز پژوهش‌های جوان- کانون اندیشه جوان آن را منتشر کرده است.
در بخشی از این کتاب می‌خوانیم: «حاج میرزا شفیع بزرگ خاندان ملکی تبریزی روز هفتم توی گوش بچه‌اش اذان گفت و اسمش را گذاشت جواد. میرزا جواد بعد از مکتب رفت حوزه. صرف، نحو، منطق، معانی و بیان را در تبریز خواند. بعد از تمام کردن سطح به نجف رفت. اول از همه پیش میرزاحسین نوری، بعد هم پیش شیخ محمدتقی طبرسی علم‌الحدیث یاد گرفت. استاد فقه‌ وی حاج آقا رضا همدانی بود و استاد اصولش، ملامحمدکاظم خراسانی. درس و بحث علمی‌اش جای نقص نداشت. همه استادانش بزرگان زمان او بودند. مانده بود استاد درس اخلاق. تازه رسیده بود به نوزده سالگی. برای سیر و سلوک رفت پای درس اخلاق آخوند ملاحسینقلی همدانی. او از نوادگان جابربن عبدالله انصاری بود و بزرگ‌ترین معلم اخلاق قرن چهارده. چهارده سال در محضر آخوند همدانی شاگردی کرد.
آنها که سیر و سلوک‌شان به سمت خدا، با شوق و جذبه و شور است، عشق به حق‌تعالی آنها را پیش می‌برد. آنها که بیشتر تحت تأثیر ابهت و خوف و جلال خداوند هستند، راه حق را با سوز و گداز و غصه فراق و ترس از عذاب هجران می‌گذرانند. اینها «مناجاتی»اند. میرزا جواد آقا، شیخ مناجاتیان بود.
یادآور می‌شود، کتاب «چراغ مناجات» با شمارگان هزار نسخه و به بهای هشت هزار تومان منتشر شده است.

عضویت در خبرنامه