هنگام کار با کامپیوتر از پلک زدن غافل نشوید.

شناسه نوشته : 15705

1394/05/14

تعداد بازدید : 975

هنگام کار با کامپیوتر از پلک زدن غافل نشوید.
یک جراح و متخصص بیماری های چشم با بیان اینکه 75 درصد از افراد طی فعالیت مکرر با کامپیوتر به سندروم بینایی ناشی از کامپیوتر مبتلا می شوند، تاکید کرد: مجموعه ای از علایم چشمی و بینایی حاصل از کار مکرر با کامپیوتر، باعث تضعیف چشم می شود که با حفظ رطوبت چشمی و استفاده از عینک مناسب برای دید متوسط می توان از بروز آن جلوگیری کرد.
دکتر بهرام عین الهی در گفت وگو با خبرنگار سرویس سلامت خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) - منطقه علوم پزشکی تهران، با اشاره به اینکه مجموعه ای از علایم چشمی و بینایی که بر اثر کار با کامپیوتر ایجاد می شوند، سندروم بینایی ناشی از کامپیوتر یا CVS نامیده می شود، گفت: خستگی چشم، سوزش، ریزش اشک، تاری دید و درد گردن و شانه ها از جمله علایم ابتلا به این سندروم بینایی است.

وی اضافه کرد: یکی از مهم ترین دلایل خشکی و سوزش چشم هنگام کار با کامپیوتر کاهش میزان پلک زدن است که با خیره شدن به صفحه مانیتور و تمرکز بر روی موضوع کار سبب می شود تا پلک ها مدت بیشتری باز بمانند و در نتیجه اشک روی سطح چشم سریع تر تبخیر  شود.
 
 
این عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی، تصریح کرد: پلک زدن ارادی سبب می شود سطح چشم با اشک آغشته شده و خشک نشود و در صورتی که خشکی چشم شدید باشد، می توان از قطره های اشک مصنوعی استفاده کرد.
عین الهی با بیان اینکه هنگام کار با کامپیوتر لازم است تا روشنایی اتاق به نصف وضعیت معمولی کاهش یابد، خاطرنشان کرد: هنگام کار با کامپیوتر باید هر پنج تا ۱۰ دقیقه چشم را از مانیتور برداشته و طی مدت پنج تا ۱۰ ثانیه به نقطه ای دور نگاه شود، این کار سبب استراحت عضلات چشم می شود. همچنین زمان پلک زدن طبیعی و به دست آوردن رطوبت کافی برای چشم ها فراهم می شود.

این جراح و متخصص بیماری های چشم در پایان یادآور شد: در صورت رعایت توصیه  پزشکان و عدم برطرف شدن علایم سندروم بینایی ناشی از کامپیوتر می توان از عینک های مخصوص با دید متوسط استفاده کرد، زیرا گاهی مشکل در دید متوسط افراد است اما رعایت آن مورد فراموشی قرار می گیرد.

نوشته های مرتبط

عضویت در خبرنامه