«تنهایی لیلا» را برای ماه رمضان ساخته بودم/ قرآن رمز موفقیت «صاحبدلان» بود.

شناسه نوشته : 15681

1394/05/13

تعداد بازدید : 609

«تنهایی لیلا» را برای ماه رمضان ساخته بودم/ قرآن رمز موفقیت «صاحبدلان» بود.
کارگردان سریال «تنهایی لیلا» با بیان اینکه فیلمنامه این کار، ویژگی های مدرن و امروزی دارد، درباره این سریال عنوان کرد: «تنهایی لیلا» را با این هدف جلوی دوربین بردیم که ماه رمضان روی آنتن برود.
محمدحسین لطیفی، کارگردان سریال «تنهایی لیلا» در گفت و گو با خبرگزاری بین المللی قرآن(ایکنا) درباره چگونگی شکل گیری این کار تلویزیونی اظهار کرد: ساخت این کار برای من قسمت بود، اما برای حامد عنقا، نویسنده سریال یک ایده و طرح قدیمی، که بعد از سال ها جلوی دوربین رفت. فیلمنامه این کار قبل از عید به من پیشنهاد شد. طرح پیشنهادی نیز دو قسمت از سریال را در بر می گرفت، بعد از خواندن آن دو قسمت جذب کار شدم و خواستم که قسمت های بعدی را برایم بیاورند تا مطالعه کنم. بعد از قسمت پنجم، دیگر کاملاً کار را پسندیدم و ساخت آن را با وجود آنکه تصمیم گرفته بودم، دیگر کمتر برای تلویزیون کار کنم پذیرفتم. قرارداد این سریال را 25 اسفند با تهیه کننده (محمدرضا شفیعی) بستم و 23 فروردین نیز فیلمبرداری کار آغاز شد.

وی افزود: به جرئت  می گویم که فیلمنامه این کار، ویژگی های مدرن و امروزی دارد برای همین خود من بعد از خواندن تنها دو قسمت، راضی شدم تا مجموعه را کارگردانی کنم. این اتفاق برای مخاطبان نیز می تواند روی دهد. این سریال یک بازی رو و آشکار دارد، آن هم این است که در همان قسمت اول قهرمان خود را قربانی می کند. این مسئله کار فیلمساز را کمی سخت می کند، چون تماشاگر می داند که قهرمان داستان در پایان می میرد.

این فیلمساز در پاسخ به این سؤال که چگونه یکی داستان تکراری تا این حد جذابیت ظاهری پیدا کرده است، گفت: این نکته را به عنوان ادعا مطرح نمی کنم، چون به واقع همین است و آن هم اینکه من و نویسنده واقعاً به دین و موضوعات دینی علاقه مند و معتقد هستیم و هر آنچه که در این کار یا سریال دیگرم «صاحبدلان» می بینید ریشه در باور و قلب من دارد. این اعتقادات نیز امری دور از باورها و اندیشه های مردم نیست، همین مسئله سبب شده تا کار از شعار و سطحی نگری دور بماند. در ضمن من امثال محمد (شخصیتی که بهروز شعیبی در سریال ایفا می کند) را بارها دیده ام، هر چند این قبیل افراد ممکن است برای دیگران اصلاً قابل باور نباشند! نکته جالب اینجاست که در همین دو هفته ای که سریال روی آنتن رفته چند نفر به من زنگ زده  و گفته اند داستانی که در «تنهایی لیلا» روایت می شود قصه زندگی آنهاست. با تمام این توضیحات ممکن است برخی ها به دلیل دور بودن از چنین فضاها و باورهایی مسئله مورد نظر سریال را نپذیرند. اتفاقی که در برخی فضاهای مجازی شاهد رخ دادن آن هستیم.

موسیقی پررنگ در این کار آگاهانه است
لطیفی درباره استفاده از موسیقی در «تنهایی لیلا» چنین توضیح داد: انتخاب موسیقی گل درشت کار کاملاً آگاهانه بود. دلیل این امر نیز آن بود که ما بخشی از کار را خالی گذاشتیم تا موسیقی بتواند بار احساسی سریال را به دوش بکشد، همچنین جنس موسیقی بسیار نوستالژی است و به عنوان نوعی کاغذ دیواری کار شده تا بر زیبایی آن بیفزاید. این اتفاق را هم ما در انتخاب ماشین هایی که در روستا وجود دارد هم مشاهده می کنیم. مطلب دیگر مربوط به انتخاب لوکیشن می شود. فضاهایی که من در این فیلم می خواستم در تهران وجود نداشت برای همین مکان مورد نظر خود را در گوشه ای از روستای لواسان یافتم.

این فیلمساز در پاسخ به این سؤال که چرا بعد از «صاحبدلان» سال ها طول کشید که کار دیگری با محوریت موضوعات دینی و قرآنی جلوی دوربین ببرد، گفت: به نظرم «صاحبدلان» اتفاقی تکرار نشدنی است، زیرا رمز موفقیت این مجموعه قرآن بود. من ادعا و شعار مومن بودن نمی دهم، اما به قرآن با تمام وجودم ایمان دارم. ایمانی که باور به نور و معجزه بودن دارد، حتی باورم این است که هر سوره قرآن بوی خودش را دارد و اگر ما لای قرآن را باز کنیم متوجه این بوی خوش خواهیم شد. در این میان اگر نمی توانیم این بوی خوش را احساس کنیم، مشکل از حس بویایی ماست. درباره این کار همین اندازه باید بگویم، بسیاری همان زمان به من گفتند که بعد از پخش این سریال (صاحبدلان) شروع به قرآن خواندن کردند.
 
 
وی ادامه داد: سال گذشته من سریال قرآنی دیگری می خواستم جلوی دوربین ببرم که اگر رخ می داد در مسیر همان «صاحبدلان» بود، اما متاسفانه امروز تلویزیون خیلی از ما فاصله گرفته است، حتی می توان گفت که از فیلمسازان عقب مانده. کاری که من مد نظر داشتم درباره «کربلایی کاظم ساروقی» بود که یک شبه حافظ قرآن کریم شده و این اتفاق نیز به انحای مختلف آزمایش و تایید شده است، ولی متاسفانه تلویزیون از هزینه کردن به روی کارهای این چنینی بیم دارد، برای همین این گونه کارها در سیما تولید نمی شوند.
لطیفی در پایان بیان کرد: «تنهایی لیلا» برای پخش در ماه رمضان ساخته شده بود. برای همین من با این نیت که کار، اثری درباره ماه رمضان است یک سوم دستمزد معمولم را گرفتم. این کار را هم برای این کار کردم تا به خودم بگویم برای پول به این کار ورود نکرده ام. نکته پایانی این که، در این سریال من الهام اصلی را از زندگی میرداماد گرفته ام، هر چند بزرگان دیگری نیز در تاریخ هستند و چنین اتفاقی برای آنان روی داده است.

نوشته های مرتبط

عضویت در خبرنامه