استقبال طلاب جوان از کلاس های آموزشی هنر هفتم

شناسه نوشته : 15610

1394/05/07

تعداد بازدید : 684

استقبال طلاب جوان از کلاس های آموزشی هنر هفتم
خوشبختانه در سال های اخیر نگاه به سینما از طریق روحانیت شکل جدی به خود گرفته، اتفاقی که نشان می دهد آنها به اهمیت این رسانه پی برده و می دانند در جهان امروز این هنر، ابزاری شده تا کشورهای غربی سیاست های خود را به دیگران دیکته کنند. مشارکت روحانیون در سینما را هم من به خوبی مشاهده کرده ام، چون در برخی از کلاس هایم به روحانیون سینما درس می دهم.
جبار آذین، کارشناس و مدرس سینما در گفت وگو با خبرگزاری «حوزه»، درباره رویکرد جدید حوزه های علمیه به سینما چنین توضیح داد: خوشبختانه در سال های اخیر نگاه به سینما از طریق روحانیت شکل جدی به خود گرفته، اتفاقی که نشان می دهد آنها به اهمیت این رسانه پی برده  و می دانند در جهان امروز این هنر، ابزاری شده تا کشورهای غربی سیاست های خود را به دیگران دیکته کنند. مشارکت روحانیون در سینما را هم من به خوبی مشاهده کرده ام، چون در برخی از کلاس هایم به روحانیون سینما درس می دهم.

*استقبال طلاب جوان از هنر هفتم
 وی افزود: نکته جالب اینجاست، روحانیونی جوانی که در کلاس های سینمای من حضور دارند، بسیار دقیق و آگاه در حوزه سینما هستند، حتی در حوزه تاریخ سینمای جهان می بینیم آنها اطلاعاتی دارند که شاید خیلی از علاقه مندان تخصصی سینما از آن بی بهره باشند. درضمن نگاه آنان به سینما تنها به بحث نقد و کارشناسی خلاصه نمی شود، بلکه در بحث ساخت و نگارش فیلمنامه هم آنان علاقه بسیاری برای یادگیری از خود نشان می دهند، هرچند باید یک نکته را هم اذعان کرد، چند سال پیش که تازه بحث ورود روحانیون به سینما مطرح شده بود، فکر می کردم این جریانی مقطعی است و به زودی فراموش خواهد شد، اما امروز می بینیم این علاقه با شدت قبلی خود همچنان ادامه دارد.

*حضور روحانیون فقط علاقه نیست
 این کارشناس سینما ادامه داد: حضور روحانیون در سینما تنها علاقه نیست، بلکه می تواند ثمرات بسیار خوبی برای سینما در پی داشته باشد، چون نظارت آن ها این امکان را می دهد تا کارهایی که در آن ها امکان تحریف در مسائل دینی باشد، اجازه رشد و نمو را پیدا نکند. این اتفاق را می توان درباره برخی فیلم هایی سینمایی که در این چند سال اخیر از سوی روحانیت با آن ها برخورد شده به خوبی مشاهده کرد.

*حوزه برای سینما فرصت است
 وی به سینماگران توصیه کرد: اکثر سینماگران کشورمان هنرمندان متعهدی هستند که از ارتباط سینما با روحانیت با آغوشی باز استقبال می کنند. در این میان ممکن است بخش محدودی نیز وجود داشته باشد که تصور کنند حیطه فعالیتشان در حال کم شدن است، در صورتی که می توان به آن ها نشان داد ارتباط دو سویه و نزدیک روحانیت و سینما تا چه حد می تواند برای هنر این مرز و بوم تبعات مثبتی را همراه داشته باشد.
 
 
آذین در بخش دیگری از سخنان خود تاکید کرد: نگاه به مضوعات ارزشی تنها یک بخش از رسالت روحانیون در سینما است، چون آنها باید در زمینه فیلم های دینی و قرآنی برای سینماگران چراغ راه باشند. این مسئله به صورت تئوری باید در قالب فیلمنامه ها تبیین شود. این اقدام باعث خواهد شد تا در کارهایی که پیامشان موضوعات دینی است شاخصه های تکراری را شاهد نباشیم.

*سرمایه گذاری واتیکان در سینما
 وی در بخش دیگری از این گفت و گو به موضوع سرمایه گذاری در ساخت فیلم های سینمایی اشاره کرد و گفت: واتیکان سال ها است که بودجه عظیمی را صرف تولید و ساخت فیلم های سینمایی می کند، حتی در بحث پخش فیلم ، از سالن هایی که در سراسر جهان در اختیار دارند، بهره می برند. برای همین معتقدم حوزه  علمیه هم باید در بحث تولیدات سینمایی مشارکت داشته باشند.

 این منتقد سینما متذکر شد: مشارکت حوزه ها در بحث تولید نباید محدود به فیلم های تلویزیونی و کم خرج شود، چون این نوع سرمایه گذاری نتیجه دلخواه را در پی نخواهد داشت، اما اگر بتوان بودجه را برای تولید کارهای خوب و عظیم در اختیار فیلم سازان قرار داد، آن گاه فیلم هایی در سینما خلق می شود که پیام  های اسلامی، مهمترین شاخصه آنها خواهد بود.

 آذین درباره حضور طلبه های خواهر در سینما هم گفت: مشارکت حوزه در سینما تنها به روحانیون مرد محدود نمی شود، بلکه طلبه های زن نیز قادرند نقش تبلیغی خوبی را در سینما داشته باشند. برای نمونه، چند سال پیش فیلمی با عنوان «گهواره ای برای مادر» تولید شد که در آن به زندگی یک طلبه زن پرداخته بود. در این کار نشان داده می شد که یک طلبه خواهر تا چه حد می تواند حضوری فعال در جامعه پیرامون خود داشته باشد. این کار تنها یک فیلم بود که نباید روند ساخت شان متوقف شود. برای همین هم طلبه های زن قادرند با رهنمودهای خود موضوعات جدیدی را در اختیار سینماگران و فیلمنامه نویسان قرار دهند تا کارهای مشابه آن چه نام برده شد، خلق شود.

 وی یادآور شد: ورود طلبه های خواهر در سینما می تواند امتیار خوب دیگر به همراه داشته باشند، آن نیز بهتر شدن وضعیت حجاب و پوششی است که برخی بازیگران زن در سینما دارند. برای همین اگر بانوان روحانی حوزه های علمیه بتوانند به سینماگران زن این نکته را تفهمیم کند که داشتن حجاب برتر و اسلامی تا چه حد قادر است موجب رشد معنوی و کیفی آن ها شود، مسلما وضعیت بسیار مطلوب تر خواهد شد.

*نقد حوزه به رشد سینما کمک می کند
 آذین در انتها درباره نقد حوزه های علیمه از برخی فیلم های سینمایی گفت: به عقیده من نقد همیشه به رشد سینما کمک می کند، به ویژه نقدی که از طرف مراکزی دینی صورت گیرد، مسلماً خیر سینما را در پی خواهد داشت، البته این امر نیز تنها به داخل کشور خلاصه نمی شود، بلکه در کشورهای دیگر هم برخی مواقع مراکز دینی نسبت به یک فیلم عکس العمل نشان می دهند، پس نباید اگر نقدی صورت گرفت، آن را بر پایه نگاه خصمانه برداشت کرد، بلکه می بایست با دقت به آن نظر کرده وآموزه های آن را استخراج کرد.

نوشته های مرتبط

عضویت در خبرنامه